Měsíc na nebi i ve stříbře<

Měsíc na nebi i ve stříbře

Můžeme se na něj dívat prakticky každou noc. Pozorovat jeho jednotlivé fáze. Jak dorůstá, couvá, zjevuje se celý či je skrytý. Ano, to je měsíc, věrný souputník naší planety. Proč si však nedopřát pohled na něj i ve skutečně stříbrné podobě? Tuto možnost nabízí třem tisícům obyvatel planety Země kanadská královská mincovna svou sérií Fáze Měsíce.

Unikátní sada stříbrných ručně smaltovaných mincí vydaných Kanadskou královskou mincovnou v roce 2017 ve špičkové kvalitě proof o váze 3 × 62.69 g v absolutní ryzosti 99,99% stříbra, patří měsíčním fázím, které měly nejen pro první národy a domorodé kmeny severozápadního pobřeží Severní Ameriky vliv na přílivové proudy a plnost rybářských sítí.

Rub a líc mincí

Mince navržené umělcem Andym Eversenem ve stylu umění Kwakwaka’wakw nesou na svém rubu každá jinou fázi Měsíce. První mince, celá ručně pokrytá černým leštěným smaltem, patří Měsíci v novu, kdy je Měsíc k Zemi přivrácen neosvětlenou stranou. Druhá mince je smaltována již pouze částečně a symbolizuje Měsíc při dorůstání do první čtvrti. Poslední mince zobrazje čistý stříbrný úplněk. Líc všech mincí zobrazuje tradiční portrét královny Alžběty II. od Susanny Blunt s nápisy „ELIZABETH II“, „D G REGINA“ a nominální hodnotou.

Kvakiutlové

Kwakwaka’wakw (Kvakiutlové) je etnická skupina severoamerických indiánů, představitelů usedlých rybářských kmenů severozápadního pobřeží. Kvakiutlové byli vynikající řezbáři, své totemové sloupy, kánoe, masky, chřestidla, ale i předměty denní potřeby, jako např. pádla, truhly či zbraně, zdobili stylizovanými obrázky zvířat a mytologických bytostí. Řezby byly zvýrazněné vypalováním či barvením, převážně v černé a červené barvě. Některé masky byly otevírací. Po rozevření horní masky se objevila jiná maska nebo tanečníkova vlastní tvář. Pomocí takových masek byli Kvakiutlové schopni zinscenovat i složité šamanské mýty s motivy proměn lidí a duchů ve zvířata a naopak. Podobné motivy byly i na pokrývkách a tetování.

Mince je uloženy do originální dárkové etuje a dodávány spolu s číslovaným certifikátem věrohodnosti v limitovaném nákladu pouze 3 000 kusů pro celý svět!

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím