Námět na sbírku – České pečetě<

Námět na sbírku – České pečetě

Řada sběratelů se snaží vytvářet ucelené tematické sbírky. S námětem na zajímavou sbírku nyní přichází Česká mincovna. Je jí osmidílná série stříbrných medailí na historické téma – české pečetě.

Prvním dílem z této sbírky, který je již na trhu (emitován v srpnu 2017) je pečeť českého knížete Vladislava Jindřicha.

Český kníže Vladislav Jindřich se do našich dějin zapsal v té době nevídaným způsobem. V době, kdy přemyslovským rodem už po několik desetiletí zmítala vražedná konfrontace, se rozhodl mocenským bojům učinit přítrž. Když léta páně 1197 stanul poblíž Prahy se svým vojskem proti armádě svého bratra Přemysla Otakara, nezaútočil. Naopak Přemyslu Otakarovi nabídl olivovou ratolest a přenechal mu vládu nad zemí a sám se spokojil s titulem markraběte moravského. Pozoruhodné gesto, které budoucím generacím zajistilo mír a prosperitu, nemá ve světových dějinách obdoby, a nemělo by proto být nikdy zapomenuto.

Popis medaile

Averzní strana medaile, která je dílem ak. soch. Michala Vitanovského, odborníka na slovo vzatého, připomíná uzavření míru mezi znesvářenými Přemyslovci. Výjev, na kterém bratři odkládají meče a podávají si ruce, je doplněn opisem VLADISLAV JINDŘICH – 1197 a značkou s nápisem ČESKÉ PEČETĚ, která prostupuje celou sérií.

Reverz pak patří vyobrazení dobové pečeti, které dominuje rytíř, jehož výzbroj a výstroj odpovídá konci 12. století. Čím je výjimečná? „Lev ve štítu jezdce na pečeti knížete Vladislava Jindřicha je považován za první zobrazení tohoto heraldického zvířete u nás,“ vysvětluje medailér.

Medaile o váze 42 gramů je vyrobena ze stříbra ryzosti 999/1000 v provedení standard. Má průměr 50 milimetrů. Emitována byla v počtu 500 kusů, což napovídá, že se s postupem času může stát vyhledávaným sběratelským artiklem.

Co bude dál?

V osmidílné sérii, která se na naše dávné dějiny dívá originálním způsobem, se můžete těšit ještě na jednu panovnickou pečeť, dvě šlechtické pečetě, dvě církevní pečetě a dvě městské pečetě. Každá z nich je uložena do výpravného balení s ilustracemi a průvodním slovem autora.

 

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím