Slavíci ve zlatě – Marta Kubišová<

Slavíci ve zlatě – Marta Kubišová

Martě Kubišové je věnován poslední díl šestidílné série zlatých půluncových, zlatých uncových a stříbrných medailí z produkce České mincovny. Předchozích pět dílů bylo věnováno Karlu Gottovi, Waldemaru Matuškovi, Lucii Bílé, Haně Zagorové a Miro Žbirkovi. Medaile věnované Martě Kubišové vycházejí symbolicky právě v období, kdy zpěvačka absolvuje svoje poslední koncertní turné.

Marta Kubišová je ženou mnoha tváří. Do povědomí československé veřejnosti vstoupila nejprve jako zpěvačka – trojnásobná zlatá slavice  ale dnes si ji pamatujeme také jako herečku či moderátorku a především jako bojovnicí za svobodu. Její vzdor komunistické zvůli trval celých 20 let. Začal roku 1968 nazpíváním „Modlitby pro Martu“, písně, která se stala protestsongem okupovaného Československa. Netrvalo dlouho a vládnoucí režim zpěvačku umlčel – roku 1970 jí bylo zakázáno vystupovat a byla uklizena na pozici referentky zásobování. Stala se obětí šikany ze strany Státní bezpečnosti a musela se bát nejen o osud svůj, ale také své dcery. Touhy po svobodě se však Marta Kubišová nevzdala – stala se signatářkou a mluvčí Charty 77 a spřátelila se s celou řadou podobně smýšlejících lidí. V listopadu 1989 pak zažila velký návrat, když na Václavském náměstí zazpívala svou Modlitbu a státní hymnu.

Popis medailí

Pamětní ražba je věnována oběma životním úlohám Marty Kubišové – medailér Roman Shamilyan ji zvěčnil jak jako zpěvačku, tak jako bojovnici proti útlaku. Averzní strana medaile nese zpěvaččinu tvář ve zjednodušených obrysech, přičemž její ústa překrývá pěticípá sovětská hvězda. Kompozici doplňuje ještě jméno MARTA KUBIŠOVÁ. Reverz medaile pak nese text Modlitby pro Martu překrytý čtyřmi letopočty. První tři data – 66, 68 a 69 – připomínají trojici vítězství v anketě Zlatý slavík. Čtvrté – 70 – je opět překryté hvězdou a symbolizuje zákaz veřejného vystupování i čtvrtého slavíka, který byl zpěvačce „ukraden“ machinacemi režimu.

Všechny medaile jsou v provedení proof. Zlatá půluncová mince má váhu 15,56 g, průměr 28 mm, ryzost zlata 999,9/1000, počet 100 kusů. Zlatá uncová má při stejné ryzosti zlata váhu 31,1 g, průměr 37 mm a vydána byla rovněž v počtu 100 ks. Stříbrná medaile má pak při ryzosti 999/1000 váhu 31,1 g, průměr 37 mm a byla emitována v počtu 1000 ks.

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím